Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Kobieta w warsztacie - łamanie stereotypów od technikum

Kobieta w warsztacie - łamanie stereotypów od technikum

kobieta mechanik
Dodano: 19. 10. 2014
Tagi: Kobieta, Warsztat samochodowy, Praca, Edukacja

Ogólne stereotypy płci stają się punktem wyjścia dla dalszych stereotypowych przekonań na temat pracy zawodowej kobiet i mężczyzn. W 1986 roku psycholog Philip Goldber przeprowadził wśród swoich studentów eksperyment. Rozdał artykuły z różnych dziedzin od prawa poprzez historię sztuki a na dietetyce kończąc. Część prac podpisana była męskim imieniem autora a część kobiecym. Jaki był wynik? Niezbyt dobry dla kobiet. Te same artykuły, lecz podpisane męskim imieniem oceniono zdecydowanie wyżej. Dlaczego deprecjonujemy pracę kobiet?  Za czyim przyzwoleniem oceniamy predyspozycje zawodowe na podstawie płci i dlaczego z tym nie walczymy?

kobieta mechanik
kobieta mechanik
kobieta mechanik
Nadal bardzo mocnym jest przekonanie, że kobiety matki zdecydowanie mniej skupiają się na pracy i częściej biorą wolne. Amerykańskie badnia pokazały, że różnice w absencji pomiędzy płciami są naprawdę niewielkie 5,1 dnia - kobiety i 4,8 dnia mężczyźni. Aby łamać stereotypy kobiety muszą wykazywać się odwagą i śmialością. Wytrwale dążyć do obranego celu i realizować swoje pasje. A jeśli od najmłodszych lat jest nią  motoryzacja? W ubiegłym roku w mediach pojawiła się Kampania " Szkoła zawodowa szkołą pozytywnego wyboru" która wywołała lawinę komentarzy i pobudziła społeczeństwo do dyskusji. Widzimy w niej matkę marzącą o karierze lekarskiej syna gdy tymczasem młody chłopak widzi się w roli mechanika. Rodzice dziewczynek często mają podobne wyobrażenia. Córka pielęgniarka, baletnica, nauczycielka - zawód tak bardzo kobiecy. Tymczasem w głowie dziecka rodzą się inne scenariusze. Rodziców ogarnia przerażenie raz że szkoła zawodowa a nie liceum dwa że jak to moja córka w klasie pełnej młodych chłopaków. Jak sobie poradzi w takim środowisku? Jeśli uzyska pełne poparcie i wsparcie w domu, rodzice będa budowali w niej poczucie własnej wartości poradzi sobie doskonale. I zaprocentuje to w przyszłości.
Zapotrzebowanie na specjalistów w naszym kraju stale rośnie. Przedsiębiorcy zza granicy najchętniej inwestują kapitał w sektor badawczo-rozwojowy, maszynowy oraz co interesuje nas najbardziej motoryzacyjny. Młoda pasjonatka może zakończyć swoją edukcję na szkole średniej i rozpocząć pracę w zawodzie, ale może również podjąć studia na uczelni wyższej.

kobieta mechanik
kobieta mechanik
kobieta mechanik
Oferta "samochodówek" staje się coraz bardziej różnorodna a zajęcia nie opierają się tylko na wiedzy z książki. Młodzi ludzie mogą uczyć się w takich kierunkach jak: Technik pojazdów samochodowych, Technik mechanik, Elektromechanik pojazdów samochodowych, Blacharz samochodowy czy zapowiadający się na wielki hit Mechanik motocyklowy. Uczniowie odbywają praktyki w autoryzowanych serwisach samochodowych, warsztatach szkolnych, odwiedzają zakłady i fabryki motoryzacyjne.

kobieta mechanik
Absolwent technikum lub szkoły zawodowej ma szerokie perspektywy zatrudnienia. Od pracy w autoryzowanych serwisach pojazdów przez stacje diagnostyki po zakłady produkujące pojazdy i podzespoły na salonach samochodowych kończąc. Co bardziej przedsiębiorcze osoby, mogą wykorzystać niszę i postawić na własny biznes ukierunkowany na płeć piękną. To wiąże się z gigantycznymi wydatkami zarówno na wyposażenie jak i szkolenia, ale sporą część kosztów mogą pokryć fundusze unijne. Sprawa jest prosta, jak się chce szuka się sposobu jak się nie chce szuka się powodu!
Autor: K. Szreder
0
Komentarze do:

Kobieta w warsztacie - łamanie stereotypów od technikum

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: