Strona główna » Serwis główny » Aktualności » Gdy kierowca spotyka straż miejską...

Gdy kierowca spotyka straż miejską...

Kontrola ruchu drogowego nie jest wbrew pozorom tylko domeną policji. Uprawnienia w tym zakresie posiadają także straże gminne lub miejskie.

Czego mogą żądać od kierowcy te służby? To każdy kierowca powinien wiedzieć. Początki współczesnej straży miejskiej w Polsce sięgają 1991 roku. Instytucję tę powołano w celu utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa. Straż podlega lokalnemu samorządowi, a nie władzy centralnej, i ma w porównaniu do policji bardziej ograniczone uprawnienia.


Wielu kierowców przekonało się jednak, że nawet te mniejsze uprawnienia mogą dać nieźle po kieszeni. O tym, na co może pozwolić sobie straż miejska, mówią przepisy zawarte w Kodeksie Drogowym. Możliwości jest całkiem sporo.
Kto podpadnie?
Strażnicy miejscy mogą wykonać kontrolę ruchu drogowego wobec określonych uczestników ruchu. Z kontrolą musi więc liczyć się kierowca, który mimo stosownego znaku nie stosuje się do zakazu ruchu w obu kierunkach, a także taki, który naruszył przepisy ruchu drogowego i zostało to uchwycone przez urządzenie rejestrujące.

Z kontrolą staży miejskiej muszą zmierzyć się także uczestnicy ruchu, którzy naruszają przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdów, ruchu pieszych, motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt.

Skoro wiemy już, kto zainteresuje swym zachowaniem straż miejską, to sprawdźmy jeszcze, jakie konkretne działania może ona podjąć.

Rejestrują, ale pod warunkami
Straż miejska w wymienionych powyżej przypadkach uprawniona jest do zatrzymania pojazdów, a także do sprawdzania dokumentów wymaganych do kierowania pojazdem. Ku niezadowoleniu części zmotoryzowanych, strażnicy miejscy mogą używać urządzeń rejestrujących. Jest tu jednak pewien haczyk.

"Jeżeli urządzenie jest zarejestrowane w pojeździe, to w trakcie pracy tego sprzętu pojazd nie może znajdować się w ruchu - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. "W tym kontekście istotne jest też swoiste „uprawnienie informacyjne”. Straż może bowiem żądać od właściciela lub posiadacza pojazdu wskazania, komu powierzył on pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie".

To nie koniec. Straż miejska posiada uprawnienia do legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu. Warto pamiętać, że straż może wydawać wiążące polecenia osobom, które spowodowały przeszkodę utrudniającą ruch drogowy lub zagrażającą jego bezpieczeństwu.
Autor: ED
Źródło: Korkowo.pl
0
Komentarze do:

Gdy kierowca spotyka straż miejską...

Dodaj komentarz

Nick:
Aby komentować pod zarezerowanym, stałym nickiem, bez potrzeby logowania się za każdym wejściem, musisz się zarejestrować lub zalogować tutaj »
Wpisz kod z obrazka: