30 uciśnięć i 2 wdechy mogą uratować życie
Tagi: Wypadki, Bezpieczeństwo, Bezpieczna podróż, Pierwsza pomoc, Resuscytacja, Reanimacja
Ostatnie upały wszystkim dają się we znaki i niestety jak pokazują statystyki podczas upalnych dni dochodzi na naszych drogach do największej liczby wypadków.
Zatrważająca jest również liczba utonięć. Według policyjnych satystyk w lipcu br. utonęło 127 osób, a w ciągu pierwszych pięciu dni w sierpniu - już 39 osób, z czego aż 18 w minioną niedzielę.
Pamiętaj, że udzielenie Pierwszej pomocy przedmedycznej jest obowiązkiem każdej osoby, nie tylko ratownika medycznego czy policjanta. "Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3." (art. 162 § 1 Kodeksu Karnego).
Zanim udzielisz pierwszej pomocy, sprawdź czy możesz to wykonać bezpiecznie. W sytuacji, gdy masz do czynienia z wypadkiem drogowym, powinnaś zadbać o to, aby ostrzec innych uczestników ruchu drogowego o wypadku - włączyć światła awaryjne oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy.
Najpierw powinnaś sprawdzić czy ofiara jest przytomna, oraz skontrolować podstawowe funkcje życiowe, takie jak tętno i oddech. Zapytaj głośno: Czy Pan/-i mnie słyszy i potrząśnij za ramię. W przypadku braku reakcji, delikatnie odchyl jej głowe do tyłu - często ten prosty ruch przywraca normalny oddech. Aby upewić się czy nie oddycha obserwuj czy unosi sie klatka piersiową/przepona. W sytuacji, gdy osoba nie oddycha, zastosuj sztuczne oddychanie.
Podczas reanimacji dorosłego chory leży na plecach, na twardym podłożu (w przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży podkładamy klin pod prawy bok – aby nie utrudniać dopływu krwido płodu). Upewniamy się również czy w jamie ustnej nie znajdują się żadne ciała obce. Zaczynamy od odgięcia głowy do tyłu i dwukrotnego wdmuchnięcia powietrza do płuc.
Na wybranym miejscu ucisku kładzie się dłoń, przy czym palce powinny być odgięte ku górze, by nie dotykać klatki piersiowej. Druga dłoń kładziemy na grzbiet dolnej ręki. Ramiona muszą znajdować się w pozycji prostopadłej do klatki piersiowej. Przy wyprostowanych łokciach, na zasadzie dzwigni, naciskamy na mostek, wciskając go na odpowiednią głębokość w kierunku kręgosłupa z częstotliwością około 100 razy na minutę. W przypadku dziecka masaż serca wykonujemy jedną ręką, a u niemowlaka – dwoma palcami.
Uciskanie klatki piersiowej i oddechy ratownicze wykonujemy w stosunku 30:2.
Reanimację należy kontynuować do momentu, gdy:
- ofiara zacznie oddychać samodzielnie,
- pojawi się wyspecjalizowana pomoc medyczna,
- nie będziesz mieć już siły (jeżeli nie jesteś sama, najlepiej zmieniać się z drugą osobą, co ok. l-2 minuty. aby zapobiec zmęczeniu).
Pamiętaj, aby jak najszybciej wezwać pomoc. W przypadku kilku świadków zdarzenia, poproś o wezwanie pomocy konkretną osobę, a sama przystąp do działania.
Podstawowe informacje, które powinniśmy podać wzywając pomoc:
- co - co się stało, rodzaj wypadku (samochodowy, utonięcie, etc.)
- gdzie - miejsce zdarzenia
- ile - liczba poszkodowanych
- jak - stan podszkodowanych
- kto dzwoni - podaj swoje nazwisko i numer telefonu.
Numery służb ratowniczych:
- 997 - Policja
- 998 - Straż Pożarna
- 999 - Pogotowie Ratunkowe
- 112 - telefonując z telefonu komórkowego dodzwaniamy się do najbliższej jednostki policji. Połączenie jest bezpłatne i można je zrealizować z dowolnego telefonu komórkowego nawet bezlogowania się do sieci operatora.
- 601 100 100 - numer Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, połączenie z każdego telefonu komórkowego
- 601 100 300 - numer komórkowy Górskiego oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, dostępny jest dla wszystkich, a bezpłatny dla abonentów sieci Plus.
Źródło: Policja, ratownictwo
30 uciśnięć i 2 wdechy mogą uratować życie
Dodaj komentarz
- Podobne
- Podróżujesz po Europie zimą? Sprawdź gdzie obowiązują zimowe opony.
- Klapki a bezpieczeństwo podróżowania
- Czemu nie należy przewozić sprzętu narciarskiego luzem?
- Jak zachować bezpieczeństwo podczas burz?
- Widzisz wypadek? Reaguj natychmiast!
- Sezon na łańcuchy. Co warto wiedzieć i jak jeździć?
Jeep Compas II w nowej odsłonie
LOCA Bikes - dobre bo krajowe!
Rolls-Royce Dawn przepych kontrolowany!
Klopsik - wiecznie uśmiechnięty pies!